Ciąg Fibonacciego występuje powszechnie w różnych elementach analizy technicznej na rynkach finansowych. Znajduje też odzwierciedlenie w zakładach bukmacherskich. Na czym polega ten specyficzny i bardziej skomplikowany system?
Ciąg Fibonacciego przy obstawianiu zakładów
Ciąg Fibonacciego nazywany jest też systemem bukmacherskim Fibonacciego, chociaż oczywiście genialny włoski matematyk z przełomu XII i XIII wieku bynajmniej go nie wymyślił. Trudno też stwierdzić, by parał się bukmacherką lub podobnymi zajęciami. Pomimo tego hasło „Fibonacci” jest dzisiaj bardzo często wyszukiwane właśnie przez graczy, szczególnie tych bardziej zaawansowanych typerów. Z czego to wynika?
Strategia zwana systemem Fibonacciego (w skrócie „Fibo”) należy do grupy systemów progresywnych. Oznacza to, że wysokość stawek na zakłady nie jest taka sama – w przeciwieństwie do systemy stawkowania „prosta stawka”.
Ciąg Fibonacciego w dużym uproszczeniu polega na tym, że każda następna cyfra ciągu jest sumą dwóch poprzednich. Całość zaczyna się od 1. Tak samo jest przy grze przy użyciu systemu Fibonacciego w zakładach bukmacherskich.
Ciąg Fibonacciego – coraz wyższe stawki
W przypadku stawkowanie zgodnego z ciągiem Fibonacciego nie ma mowy o klasycznej progresji z podwójnym mnożnikiem. Tutaj rzecz polega na takim dobieraniu stawek, aby odzwierciedlały stosunki ilościowe między liczbami zawartymi w ciągu Fibonacciego. Sam ciąg Fibonacciego prezentuje się następująco:
1,1,2,3,5,8,13,21,34,55,89,144,233,377…
Przeanalizujmy stosowanie ciągu Fibonacciego na przykładzie, który zakłada używanie kwoty 5 złotych na jeden zakład. Pierwsza stawka wynosi 5 złotych. Jeśli typowanie zakończy się nie po naszej myśli, kolejne trzeba zacząć także od kwoty startowej. Jeśli jednak zakończy się wygraną, na kolejny zakład należy przeznaczyć również tę samą kwotę. Po zwycięstwie kolejna stawka będzie już sumą dwóch pierwszych, a więc będzie wynosić 10 złotych. Kolejna wygrana i trzeci zakład to 15 złotych (5 + 10). Czwarty – 25 złotych (10 + 15). Piąty – 40 złotych (15 + 25). Szósty – 65 złotych (25 + 40), siódmy – 105 złotych (40 + 65), ósmy – 170 złotych (65 + 105), dziewiąty – 275 złotych (105 + 170) a dziesiąty aż 445 złotych (170 + 275).
Na dziesiątej rundzie nie trzeba kończyć, ale warto zainkasować cykl i rozpocząć później serię od nowa, zaczynając znowu od stawki startowej.
Ciąg Fibonacciego – zalety i wady
Typerzy, którzy sceptycznie podchodzą do wszystkich systemów progresywnych, zarzucą systemowi Fibonacciego za małą efektywność i duże pole do wpływu emocji (myślenia życzeniowego). Te zarzuty w dużej mierze są podstawne. Zaletą takiego systemu jest dość szybkie wejście do górnych stawek.
Podkreśla się też, że metoda Fibonacciego w zakładach bukmacherskich ma większy sens wtedy, gdy gra się wyższe kursy. Często zaleca się stosowanie jej w przypadków kursów 2.6 i wyższych. Trzeba jednak pamiętać, że wyższy kurs to większe prawdopodobieństwo przegranej.