Badanie statystyki w zakładach bukmacherskich jest obowiązkiem każdego profesjonalnego typera. Dzięki statystyce można zyskać przewagę nad bukmacherem. Zwłaszcza, że czasem kursy bukmacherskie są opracowywane błędnie.
Do czego służy statystyka w zakładach bukmacherskich?
Statystyka w zakładach bukmacherskich jest powszechnie wykorzystywana. Gracze, które nie typują tylko rekreacyjnie, od czasu do czasu stawiając na ulubioną drużynę, sięgają do różnych danych, starając się zyskać przewagę. Analizy statystyczne danych przeszłych w zakładach bukmacherskich mają bardzo dużą skuteczność (choć oczywiście nie gwarantują wyniku). Ważne jest to, aby zestawiać ze sobą różne dane, nie bazując tylko na jednym z czynników.
Statystyka w zakładach bukmacherskich – średnia arytmetyczna i mediana
Analizując dane statystyczne, typerzy muszą umieć posługiwać się różnymi metodami. Do najprostszych należy obliczanie średniej arytmetycznej i mediany. Choć obydwa narzędzia są bardzo proste, to w niektórych przypadkach mogą pełnić wystarczającą rolę jako parametry statystyczne, trafnie opisujące dane fenomeny.
Średnia arytmetyczna to suma wartości danej cechy, którą dzieli się przez liczebność populacji. Jeśli więc mamy dziesięć liczb, a każda z nich to „2”, to sumą wartości cechy „2” będzie 20. Populacja będzie wynosić 10. Średnia to oczywiście „2”.
Często ciekawszą alternatywą względem zwykłej średniej arytmetycznej jest mediana. Obliczenie mediany pokazuje wartość, która znajduje się między taką samą liczbą wartości poniżej i powyżej. Dla pięciu cyfr 1, 2, 3, 4 i 5 mediana – wartość środkowa – będzie wynosić 3.
Co można obliczać statystycznie w zakładach bukmacherskich?
Statystyka w zakładach bukmacherskich nie powinna być traktowana jako idealny środek do osiągania zwycięstw. Wynika to kilku powodów. Po pierwsze, nie wszystko można zmierzyć statystycznie. Po drugie, są parametry, które nawet prawidłowo obliczone nie będą miały dużego wkładu dla typowania, przykładowo, liczby strzelonych goli w danym spotkaniu lub tego, która drużyna wygra.
Do czynników, które mogą być obliczane statystycznie i matematycznie, należy historyczna liczba strzelonych bramek (uzyskanych punktów). Jeśli istnieje taka możliwość, to warto te dane pogrupować w formie zmiennych zależnych od pozostałych danych, np. pozycji, którą w tabeli ligowej przed danym spotkaniem miała drużyna, trenera czy pory. roku. Podobnie analizować można relacje liczbowe między zwycięstwami, remisami i porażkami. Kolejnym mierzalnym czynnikiem jest skuteczność poszczególnych zawodników w zespole (w przypadku piłki nożnej – nie tylko napastników). Oprócz tego należy wziąć pod uwagę ilość spędzanego czasu na boisku, a na ławce rezerwowej lub poza.
Nie wszystkie dane będą podlegały badaniu statystycznemu, ponieważ nie do wszystkich informacji ma się dostęp. Dlatego weryfikując nawet tysiące danych zakłady bukmacherskie wciąż będą miały charakter w dużym stopniu losowy.