Wiele systemów bukmacherskich ma swoją genezę w systemach gry w kasynach. Jednym z przykładów jest progresywny system bukmacherski Oscar’s Grind. W dużej mierze przypomina on odwróconego Martingale’a. Czy warto z niego korzystać, gdy jest się osobą początkującą? Jakie są zalety i wady systemu Oscar’s Grind?
System bukmacherski Oscar’s Grind
System Oscar’s Grind (Oscar’s grind), w wolnym tłumaczeniu oznaczający „szlif Oscara” lub „harówkę Oscara”, jest strategią opracowaną w 1965 roku. System powstał na potrzeby gry w ruletkę. Co ciekawe, system Oscar’s Grind był testowany na oprogramowaniu komputerowym. Łącznie 280 000 wyników wprowadzonych do pierwszych komputerów IBM potwierdzało wysoką skuteczność takiego sposobu gry.
Istnieje wiele systemów bukmacherskich. Szlif Oscara zaliczany jest do grupy systemów progresywnych, co oznacza konieczność zwiększania stawki na obstawienie w konkretnych okolicznościach. Stosując ten system, nie można więc jednocześnie korzystać z innych systemów stawkowania, np. stawkowania modulowanego lub płaskiej stawki.
Do wad Oscar’s Grind należy potrzeba dysponowania większym kapitałem. Tylko wówczas można faktycznie długoterminowo odnotowywać w miarę bezpieczne zwycięstwa. Oprócz tego system ten zaliczany jest do trudniejszych pod względem samodyscypliny typera. Wymaga wiele cierpliwości i akceptacji odnoszenia różnych porażek.
Jak obstawiać zakłady zgodnie z systemem Oscar’s Grind?
Koncepcja Oscar’s Grind jest stosunkowo prosta w teorii. Cały system skonstruowany jest tak, aby nie dawał od razu imponujących wygranych, ale zapewniał długoterminowo dużo więcej zwycięstw niż porażek.
Na początku należy określić wartość kuponu. Nie powinna być ona zbyt wysoka, ale właściwa wartość zależy już od możliwości i indywidualnych preferencji gracza. Załóżmy, że wybieramy kwotę 2 złotych na jeden zakład.
Jeżeli pierwszy zakład zakończył się po naszej myśli, cykl się kończy, zysk można zainkasować. Jeśli jednak typowanie okazało się błędne, to wówczas grę należy kontynuować dalej z identyczną stawką. Gdy zakład będzie udany, należy podwoić wartość kolejnego zakładu.
Powyższa metoda przedstawia jeden cykl, a jego zakończenie zależy wyłącznie od gracza. Cykl kończy się, gdy zainkasuje się pierwszą wygraną lub gdy wielokrotność kolejnych obstawień z początkowej sumy jest już zbyt wysoka zdaniem typera. Następnie rozpoczyna się nowy cykl.
System bukmacherski Oscar’s Grind a Martingale
Jak wspomnieliśmy, przedstawiana strategia stawkowania w dużym stopniu przypomina inny system, który także zrodził się na potrzeby ruletki. Mowa o Martingale, ale w wariancie odwróconym. W momencie, gdy kupon jest przegrany, grę należy kontynuować. Jeśli jednak jest wygrany, każde następne obstawienie powinno obejmować wartość początkową dla obstawiania plus kwotę ze wszystkich wygranych w danym cyklu. Przy dobrym starcie system ten umożliwi osiągnięcie dużych zysków i ogranicza ryzyko straty tylko do tego, co już się wygrało.