Martingale to technika popularna w wielu dyscyplinach, nie tylko zakładach bukmacherskich. Wbrew pozorom charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka utraty całości kapitału. Niektórym jednak pozwala na regularne zarabianie przez dłuży czas. Co trzeba wiedzieć o Martingale’u?
System bukmacherski Martingale – na czym polega?
Systemów bukmacherskich jest wiele. Służą one do zoptymalizowania i wyznaczenia konkretnych sposobów obstawiania zakładów. Są mniej lub bardziej skuteczne systemy, chociaż zawsze efektywność może być mierzalna tylko wtedy, gdy przestrzega się ich zasad.
Do jednej z większych odnóg wszystkich systemów bukmacherskich należą systemy progresywne (progresyjne). Popularnym ich reprezentantem jest system progresyjny Martingale. To stosunkowo specyficzna, ale też prosta w stosowaniu technika gry. W dużym skrócie można powiedzieć, że bazuje ona na obstawianiu coraz wyższej kwoty w zakładach, o ile poprzedni zakład był przegrany. Jak łatwo się domyśleć, prosta technika nie oznacza łatwości. System bukmacherski Martingale jest trudny, ponieważ wymaga zaakceptowania przez typera tego, że nawet duża porażka – i to któraś z rzędu – jest akceptowalna. Nie zaleca się stosowania techniki Martingale przez wszystkich. Jest ona też dość kontrowersyjna.
Jak zarządzać kapitałem obstawiając zgodnie z systemem Martingale’a?
System bukmacherski Martingale jest techniką progresywną. Oznacza to, że wysokość stawki jest zmienna i zależy od kontekstu. W tym przypadku kwota inwestowanego kapitału zmienia się w sytuacji, gdy nasz zakład okaże się przegrany. Martingale’a najprościej stosować do zakładów typu single, chociaż są pewne modyfikacje, umożliwiające używanie tej techniki w zakładach akumulowanych (AKO).
Jak wygląda typowanie przy użyciu Martingale’a? Załóżmy, że dysponujemy kapitałem 100 złotych. Z kolei całość, którą zamierzamy przeznaczyć na jeden kupon, wynosi 2 złote (ilustracja ma charakter wyłącznie przykładowy). Jeżeli kupon wygrywa, to nie zmieniamy stawki. Gramy raz jeszcze. Powiedzmy, że następnie okazuje się jednak, że typowanie nie poszło po myśli. Aby „nadrobić” stratę, zgodnie z systemem progresywnym Martingale’a należy obstawić następny zakład w wysokości co najmniej dwukrotności pierwszego. Tutaj są dwie szkoły – można obstawić dwukrotność lub np. 2.2, 2.5 itd. Celem systemu jest to, aby powrócić ze straty do stanu neutralnego lub dodatniego kapitału.
Progresja obstawiania z Martingale
Co jeśli po raz kolejny nie trafiliśmy dobrze z typowaniem? W takiej sytuacji proces należy przeprowadzić raz jeszcze. Wówczas jednak należy obstawić co najmniej dwukrotność od sumy dotychczas obstawionej. Zakładając, że wcześniej obstawiło się równowartość dwukrotności, zgodnie z tym przykładem będzie to 6 złotych. Kolejna przegrana to konieczność obstawienia następnego zakładu za kwotę 12 złotych. Niestety, system progresyjny Martingale zakłada, że w pewnym momencie i tak gracz się „odkuje”. Sprawdza się to w grach losowych (np. rzut monetą), choć i tak wymaga dużego kapitału. Losowość zakładów bukmacherskich polega jednak na czym innym, niż losowość rzutu monetą.